Kumar Oynamanın Zararları Nelerdir? Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Oyuncular ve oynamayı düşünenler için kumar oynamanın zararları nelerdir dikkat edilmesi gerekenler önemli bir başlık. Kumar kısa vadede yüksek ve kolay kazanç şansından dolayı ilgi gören bir alan. Zaten içinde bulunduğumuz tüketim toplumunda bu kaçınılmaz bir durum. Özellikle ekonomik bunalım içerisinde olan sınıflar var oldukça kumar ve kumar siteleri de kuşkusuz var olmaya devam edecek. Ancak bu durum aslında kazanmanın ötesinde bir durum. Umut, insanları bu oyuna iten bir duygu. Fakat sürekli duruma getiren şey ise umut kadar ılımlı bir duygu değil. Kumar elbette kazancın mümkün olduğu ve dışarıdan bakıldığında kazandıran da bir oyun.

kumar oynamanın zararları

Ancak bu aslında sadece oyunu oynatanlar tarafından lanse edilen tarafı. Unutmamalısınız ki kumarda kaybetme riski her zaman var. Hatta bu riskin hiçbir zaman ortadan kaybolmadığı da bir gerçek. Yani genelde kazançlar ufak bir şans ile mümkün. 

Kumar Oynamanın Temel Zararları

Kumarın elbette birçok zararı var. Fakat kumar oynamanın temel zararları daha çok genel zararlar. Yani bu demek ki, oynamanın herkes için geçerli olan ve kaçınılmaz zararları söz konusu. Temel zararların bazıları öngörülecek şekilde. Yani önlem almanız ve uzak durmanız oldukça mümkün. Bu yüzden kumarı bilinçli olarak oynamanız önemli. Sınırı ufak seviyede bile aşmak geriye dönülmesi zor sıkıntılara yol açmakta.

 • Bağımlılık
 • Vakit kaybı
 • Büyük maddi zarar
 • Elde olan maddiyatın erimesi

Kumar oynamanın herkes tarafından kabul edilen zararları bunlar. Ama elbette ki daha büyük ve fazla zararları da mevcut. Bu durumdan kurtulmanın elbette yöntemleri var. Yani kumarda kendinizi koruyarak ve bilinçli olarak sorunsuz bir tecrübe yaşamanız da elbette mümkün. Fakat bunun için seçtiğiniz sitenin güvenilir olması önemli. Çünkü siz ne kadar dikkatli olursanız olsun sitenin sorunlu olması daha da büyük bir sıkıntı.

Kumar Oynarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kullanıcılar için kumar oynarken dikkat edilmesi gerekenler bağlamında önlemler mevcut. Kumar, temelinde elbette ki riskli bir oyun. Fakat oyun dahilindeki bu riskin oyuncular tarafından kontrol edilmesi mümkün. Çünkü oyunun kendi içerisindeki risk maddi kayıplar için geçerli. Bu da her kullanıcının zaten oynamadan önce kabul ettiği bir risk. Fakat, online kumarda farklı sorunlar söz konusu. Bu yüzden kullanıcıların algılarının daha fazla açık olması gerek.

 • Oyun oynadığınız sitenin güvenilir olması
 • Sitenin finansal işlem ve yöntemlerinin yeterli olması
 • Oynanan sitenin bir lisansının olması
 • Sitedeki bir canlı desteğin olması ve canlı desteğin sorunları kalıcı şekilde çözmesi
 • Sitenin oyuncular arasındaki objektifliği koruması
 • Kişisel verilerinizin saklanmadığı ve kaydedilmediği bir siteye üye olmak.

Kumar oynarken dikkat etmeniz gerekenler site bazında bu hususlar. Ancak bunlar sizin değil site tarafından sağlanması gereken şeyler. Yani bu faktörlerin sağlandığı bir adreste de sınırınızı bilmediğiniz sürece zarar görmeniz son derece olası. Sonuç olarak aslında kumar, oyuncuların iradesinin gücüyle şekillenen bir durum.

Kumarda Sorumlu Oyun

Oyuncuların dikkat etmesi gereken asıl durum kumarda sorumlu oyun konusu. Üzerine düşeni yapan bir sitede bile zarar görmeniz mümkün. Çünkü sorumluluk bilincinden uzak bir oyuncu için alınacak herhangi bir önlem geçerli olmamakta. 

 • Kendi bilgileriniz ile üye olmak.
 • Kendi bakiyeniz ve sisteminizden mantık sınırları içerisinde yatırım yapmak.
 • Kazanç konusunda diretmemek.
 • Kaybınızdan sonra bunu kişiselleştirmemek ve durmanız gereken yerde durmak.
 • Reşit olmadan önce oyun oynamamak.

Bu mevzulara dikkat etmek daha sorumlu ve güvenilir oyun oynamanıza sebep olmakta. Bu hususlara dikkat ederek keyifli oyunlar oynamanız olağan bir sonuç.

Check Also

Aviator Bonusu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Aviator bonusu hakkında bilmeniz gereken her şey size bu bonustan en verimli şekilde faydalanmayı sağlayacaktır. …